Jak pečovat o golfové gripy

Gripy a jejich druhy a velikosti

Základní formou gripů, které se dávají na většinu nových golfových holí je Tour Velvet, jedná se o měkký grip standartního konického typu. Velikosti gripů jsou Undersize (dámské), Standart, Midsize a JUMBO. Rozdíly ve velikostech si můžete vyzkoušet na naší prodejně. Gripy lze částečně zvětšit přidáním podlepové pásky při gripování. Obecně Standartní grip s celkem 5ti páskami je velikost Midsize. Dále jsou gripy z kordové ( jedná se o miniaturní šňůrky zatavené v gumovém povrchu )  a hybridní ( částečně kordové a standartní). Kordové a hybridní gripy jsou pocitově né tak měkké jako velvet (spíše doporučujeme hráčům co hodně hrají a nebo hrají s rukavicí) a dle výrobců jsou vhodné i do mokrých podmínek kdy by grip měl fungovat lépe než velvet. Dále existují verze gripů, které jsou více válcovitého ( nikoli konického) tvaru, jsou rozšířené na spodní ruce a nazývají se 4plus. Toto označení reprezentuje jako byste podlepili 4 pásky pouze pod spodní ruku a pak použili standartní grip. Tyto gripy jsou už trochu specifické a doporučujeme nejdříve vyzkoušet například na jedné holi, než si necháte přegripovat celý set, ne každému tento tvar gripů může vyhovovat.

Gripy a jejich životnost

Největší výrobci jako Golfpride a Lamkin uvádějí, že životnost gripů je cca 40 kol golfu. Pro průměrného českého golfistu to může znamenat i několik sezón, ale i na to pozor! Pryž, ze které jsou gripy vyrobeny, sama o sobě stárne a tvrdne a jednou za čas je třeba ji vyměnit. Vše co spojuje přímo naši pokožku se sportovním vybavením je velmi důležité, u cyklistů jsou to kalhoty a sedlo, u lyžařů ponožky a lyžáky, u golfistů jsou to gripy. Odpovězte si sami zdali Vám gripy někdy prokluzují nebo jsou nepříjemně tvrdé. 

Správná péče o golfové gripy

Nejlepší péčí je pravidelně zbavit gripů nánosů špíny a hlavně mastnoty. U takto udržovaných  gripů se Vám i méně bude špinit rukavice a déle Vám vydrží bílá. Nejjednodušší je jednou za pár kol omýt gripů jarovou nebo mýdlovou vodou a vydrbat je kartáčkem opláchnout a nechat řádně oschnout, tím se i z drážek gripů odstraní nečistoty a mastnota z lidského potu, která gripům škodí a zkracuje jejich životnost. A pokud tuto proceduru trvající ne déle jak 20 minut dělat jednou za pár kol, největší smysl má na podzim než uložíte golfové hole k zimnímu spánku. Mastnota a kyselina z potu nebude po takovémto očištění během zimní přestávky gripy ničit. Doporučujeme, stejně jako přední výrobci Golfpride a Lamkin, výše popsanou proceduru nejen kvůli zlepšení a osvěžení kondice gripů, ale také k částečnému prodloužení jejich životnosti.

Gripy na puttery

V dnešní době jsou velmi oblíbené širší gripy na putterech. Ne však každému mohou vyhovovat. doporučujeme si proto co nejvíce gripů vyzkoušet, třeba během fittingu u nás. U putteru není jen rozdílná tloušťka gripu ale i jeho tvar, opět doporučujeme pečlivě vybrat a výběru věnovat dostatek času.