Jak vybrat golfový míček

Golfový míček je speciálně upravený pro hru na golfovém hřišti. Úkolem golfisty je dostat jej do jamky. Během historie golfu prošla tato velmi důležitá součást hry mnoha obměnami.

Typy a vlastnosti golfových míčků 

Golfové míčky obecně dělíme podle počtu vrstev, ze kterých je míček vyroben. Setkáme se s jedno, dvou, tří a vícevrstvými míčky. Vnitřní vrstva míčku je vyrobena z polybutadienu, na povrch se používá uretan elastomer. Na povrch míčků se používá i termoplastická pryskyřice (surlyn), ta zvětšuje dolet a chrání golfový míček proti mechanickému opotřebení. Surlyn má však horší vlastnosti na greenu. Proto se můžeme setkat i s jinými materiály například s balatou. Ta naopak dodává míčků „měkkost“, kterou golfisté ocení zejména při hře na greenu. S výběrem druhu míčku se Vám rádi pověnujeme v naší prodejně, případně jsme připraveni Vám poskytnout detailní fittingový balíček týkající se výběru golfového míče.

Letové vlastnosti golfového míčku nejvíce ovlivňují důlky (dimples) na jeho povrchu. Jejich počet se pohybuje mezi 250-450. Čím jsou důlky hlubší, tím by měla být dráha letu nižší. Naopak, pokud jsou důlky mělké, bude let vyšší. Testy ukázaly, že míček s důlky létá až dvojnásobně dál než míček bez nich.

Další variantou jsou míčky tréninkové. Jedná se buď o plnohodnotné míčky, se kterými se setkáme na cvičných golfových odpalištích (tzv. Range balls), nebo o různé plastové a pěnové míčky. Jejich výhodou je výrazně snížená doletová vzdálenost, čili s nimi můžete trénovat i na své zahradě.

Povolené velikosti golfových míčků

V oficiálních golfových pravidlech v dodatku III se dočteme, že míček nesmí vážit více než 1,620 unce (45,93 gramů). Dále se zde dozvíme, že míček nesmí být menší než 1,680 palce (42,67 mm). Míček je označen za vyhovující, pokud vlastní vahou propadne kruhovým otvorem od průměru 1,680 palce (42,67 mm) nejvýše 25x za sta náhodně vybraných pozic. Tento test je prováděn za teploty 23 C (+/- 1 C). Golfový míček se nesmí znatelně lišit od koule.

Historie golfových míčků

Staří Skotové nejdříve používali neforemné kameny, které záhy vyměnili za dřevěné míčky. Počátkem 17. stolení byly tyto míčky nahrazeny koženými, jejichž výplní bylo peří. Tento míček však nedržel tvar. Po dešti byl na odpis a nemalé byly i náklady na jeho výrobu. „Péřáky“ však byly nahrazeny až za další 3 století gutaperčovými míčky. Guma už byla lépe tvarovatelná, a tak se povedlo udělat míček kulově symetrický. Netrvalo dlouho a výrobci učinili další objev. Opotřebené gutaperčové míčky prokazatelně létaly dál a měly obecně lepší herní vlastnosti. Do míčků se tedy začali dělat různé prohlubně a důlky (dimples). V padesátých letech začala firma Du Pont používat dvojdílnou konstrukci, kde byl na povrchu míčku použit surlyn.

Nyní už snad víte, jak vybrat golfový míček. Přejeme mnoho štěstí při vaší volbě.