Jak vybrat golfovou hůl

Začínáte s golfem a hledáte informace, které by vám pomohly s nákupem golfového vybavení? Na následujících řádcích se dozvíte spoustu užitečných rad a informací o golfových holích, abyste získali představu o tom, co všechno si můžete pořídit. Abyste přesně věděli, proč si danou věc pořídit a k čemu vám bude dobrá.

V případě, že zde nenaleznete odpovědi na Vaše otázky, neváhejte a kontaktujte nás na našem emailu, nebo navštivte naši prodejnu a plnohodnotným fittingovým indoor simulátorem, kde Vám všechny hole co máme skladem necháme vyzkoušet. Máme pro Vás připraveny různé fittingové balíčky, které Vám pomohou se správným výběrem nové hole nebo holí. Fitting holí z našeho pohledu doporučujeme všem hráčům bez rozdílu hendicapu. Obzvláště u začátečníků je případný špatný výběr, zejména délky nebo velikosti hlavy hole, stěžejní pro jeho golfový růst a případná kompenzace špatného výběru materiálu technikou se v pozdějších letech velmi pracně odstraňuje, což Vám zajisté potvrdí i Váš trenér. 

Z pravidel golfu víme, že je v bagu povoleno mít maximálně 14 holí. Jelikož se při golfu dostáváme do různých herních situací, nemohou být hole všechny stejné. Z toho důvodu existuje několik typů holí. Jednotlivé typy se pak liší svojí délkou a sklonem úderové plochy (loftem). Obecně platí, že čím nižší loft, tím poletí míček dál a nižší dráhou (trajektorií). Hole dělíme na:

Dřeva

Dřeva se používají pro dlouhé rány. Většinou je budete používat i pro váš první odpal z týčka, případně na dlouhých pětiparových jamkách. 

Tomuto typu holí se tak říká podle materiálu, ze kterého se původně vyráběla. Dřevěné shafty, které se používaly do roku 1930, byly vyráběny z hikorového dřeva. Postupně však docházelo k nahrazení dřeva kovem a v poslední době i kompozitními materiály. Největší předností kombinace kovu a carbonu (kompozitu) je, že se u něj dá pracovat s vyvážením hole. Kvalitní vyvážení a snížení těžiště hlavy hole má za následek, že míček lépe trefíte a hůl Vám tu a tam i něco odpustí. U shaftů byl kov později nahrazen grafitem. Oba tyto materiály se používají i dnes. 

Charakteristickým znakem všech dřev je velká hlava a dlouhý shaft. Díky tomu při správném švihu dosáhne odpálený míček vyšší rychlosti, a tím i větší vzdálenosti. Hlavy dřev jsou vyráběny z různých kovů a jejich slitin. U dřev nižší kvality se používá převážně hliník a jeho slitiny a tzv. Titanium Alloy (Ti-Alloy), což je slitina různých kovů s příměsí titanu. Dřeva vyšší kategorie mají hlavy z čisté (nerezové) oceli (stainless steel) typy 17-4 a 431. Hlavy dřev nejvyšší kvality jsou tradičně vyráběny z titanu, pevné oceli (maraging steel), slitin wolframu (tungsten) nebo z kompozitních materiálů. Co se týče shaftů, u dřev se dnes již výlučně používá grafit.

Dřeva se dělí na drivery (dřevo č. 1 ) a fairwayová dřeva (č.3, č.5, č.7 a č.9). Obecně u golfových holí platí, že čím vyšší číslo, tím větší loft a kratší délka hole a také dle zákonů fyziky kratší dolet golfového míčku.

Drivery

Driver, neboli dřevo č.1, má hned po putterech nejnižší loft. Ten se pohybuje mezi 7-13 stupni. Dříve platilo, že profesionální golfisté používali drivery s nižším loftem. Odborné studie však ukázaly, že s moderními míčky se vyplatí použít driver s vyšším loftem (současní hráči na PGA Tour používají drivery mezi 8,5 – 11). Díky vyššímu loftu totiž míček poletí o něco výš, bude méně rotovat a nebude tedy rychle zpomalovat. Když se tyto dvě věci sečtou, drive bude rovnější a delší. Pro hráče s vyšší švihovou rychlostí je ale vhodný nižší loft, protože míček sice bude mít nižší parabolu letu, ale prodlouží jeho dolet.

Standardní drivery pro amatérské hráče a tím více pro hráče začínající by měly mít loft mezi 9 a 12 stupni. Se správným výběrem driveru jsme Vám připraveni pomoci na našem fittingu, kde máme k plné fittovací sady od značek SRIXON, CALLAWAY, COBRA, PING a TITLEIST.

Fairwayová dřeva

Fairwayová dřeva - tedy dřeva č. 3,5,7 a 9. Fairwayová se jim říká proto, že se používají nejvíce na delší rány z ferveje tj. pro ty, kde k jamce chybí víc jak 180 metrů. Stejně tak platí, že mají velkou hlavu a delší šaft hole. Zásadním rozdílem mezi drivery a fairwayovými dřevy je loft, délka hole a velikost hlavy. U fairwayového dřeva č. 3 se loft pohybuje mezi 13-16 stupni, u č.5 mezi 18-22 stupni. Dřeva č. 7 a 9 (můžete se setkat s názvem Pomocná dřeva – Utility woods) byla postupně vytlačována hybridy, ale nyní prožívají opětovný návrat i mezi profesionály PGA.

Hybridy

Hybridy jsou nejnovější ze všech typů golfových holí. Jak název napovídá, je to golfová hůl, která je něčím mezi dřevem a železem. Golfové hybridy mají nízko položené těžiště (takže více odpouštějí) a zároveň širokou patku (pro lepší „projití“ při golfovém úderu). Tato kombinace vám umožní jednak hru z ferveje, ale když se stane, že ji náhodou netrefíte a dostanete se do nějaké svízelné situace, bude to hybrid, který vám z ní pomůže. Často se jim proto také říká záchranné hole (Rescue clubs). Můžete se setkat s tím, že hybridy se dělí na hybridní dřeva a hybridní železa. Číslování však odpovídá železům, čili byste měli teoreticky zahrát stejně daleko s hybridem č. 3 jako se železem č.3. Je však vysoce pravděpodobné, že s hybridem se vám rána povede lépe. To je také důvod, proč jsou dřeva č. 5 a č. 7, resp. železa č. 3 a 4 nahrazována hybridy (nejčastěji 2-4). Můžeme se setkat ale i s hybridy vyšších čísel nebo dokonce celým hybridními sadami. A například u hráček s vyšším HCP nejsou hybridy č. 6 a 7 vyjímkou.

Železa

Železa jsou typem holí, která budete používat, když se váš míček ocitne do 170 metů od greenu. Stejně jako u dřev i hybridů platí, že se se stoupajícím číslem hole mění loft a délka šaftu. Obecně se dá říct, že čím se blížíte ke greenu, tím použijete vyšší číslo hole. U želez najdeme čísla 1-9. Standardní sada želez obsahuje železa 3-9 a Pitching wedge, tedy dohromady 8 holí. Železa 1 a 2 se v dnešní době už téměř nepoužívají. Naopak železo č. 7 bude velmi pravděpodobně hůl, která vás bude provázet při golfových začátcích. 

Železa se vyrábějí z různých slitin kovu. Železa nejnižší kvality jsou vyráběna ze slitin zinku či hliníku. U vyšších kategorií se setkáme s čistou nerezovou ocelí (stainless steel ) 431 a carbonsteel. Železa nejvyšší kvality jsou z čisté oceli 17-4, či ze slitin wolframu. Shafty želez mohou být buď z oceli, nebo z grafitu.

Železa se mohou lišit i typem hlavy. Začínající hráči s vysokým a středním handicapem dají přednost železům se širší spodní hranou hole a různým vybráním zadní části hlavy hole. To z toho důvodu, že úderem tzv. lépe projdete a budete si švihem jistější. Zkušenější hráči už sáhnou spíše po tzv. žiletkách, tj. menších hlavách hole, které se opět vracejí do módy. Přednost žiletek je v tom, že hráč má větší kontrolu nad úderem, takže může i rány tvarovat což ocení hlavně hráči se single hendicapem. Toto už však chce cvik, a proto se začínajícím hráčům nedoporučují.

Obecně platí, že začátečníci a mírně pokročilí hráči by si měli vybírat hole, kde je velký sweetspot nebo-li sweetzóna (ideální místo pro trefení úderu – pokud trefíte míček patkou hole v této zóně, poletí váš míček vždy rovně), široká patka hole a větší offset (předsunutí hlavy hole). Rovněž je dobré, aby hlava hole měla tzv. undercut na patce, což je převis na zadní straně patky. Tento převis způsobuje to, že snižuje vibrace patky a úder do míčku je tak mnohem měkčí a pocitově příjemnější. Pokud nemá hlava golfového železa undercut, je dobré, aby byla úderová plocha hole rozvedena rovnoměrně do rámu golfové hlavy. Takto vyrobená hlava hole totiž rozšiřuje sweetspot. Pokud je těžiště hlavy hole sníženo do její spodní části, potom se golfista při švihu golfovou holí lépe dostane pod míček.

Wedge

Wedge jsou zvláštním typem želez. Jedná se o krátké hole s litými nebo kovanými hlavami, s velkým loftem a vysokým vyklenutím spodní hrany hlavy (bounce). Jedná se o hůl, se kterou si budete přihrávat na green, nebo hrát z obtížných pozic (písek, rough, bláto). Profesionálové mají standardně ve svém bagu až 4 wegde (více jak třetinu všech holí).

Stejně jako ostatní typy holí, tak i wedge mají několik kategorií. Pitching wedge (PW) je vůbec první wedge, která se objevila na trhu. Původně se vyráběla jako železo č.10, i proto se dodnes řadí do standardních setů. Loft Pitching wedge se pohybuje kolem 48-52 stupňů. Tato hůl se původně využívala i pro hru z bunkerů, což bylo vzhledem k malému loftu velmi obtížné. Trápení golfistům ukončil až Gene Sarezen, který je spojován s další wedgí, tzv. Sand wedgí (SW). Jak název napovídá, jednalo se o hůl, která měla pomoci z písečných překážek. Sarezen hlavu své wedge zvětšil, zaoblil spodní hranu a zvětšil její vyboulení (bounce). Loft sand wedge se pohybuje kolem 56 stupňů. Mezeru v loftech vyplnila tzv. Gap wedge (GW), která se také označuje jako Approach wedge (AW) loft kolem 48 - 52 stupňů. Poté přibyla Lob wedge (LW) s loftem kolem 60 stupňů a High Lob wedge s loftem kolem 64 stupňů. Některé firmy nabízejí i tzv. Last wedge s loftem mezi 68-72 stupni.

U wedgí stojí za zmínku výše zmíněný bounce, kterým se jednotlivé wedge mezi sebou také liší. Jedná se o vyklenutí spodní hrany hole. Obecně platí, že pokud hrajete na hřišti, kde je tvrdší povrch, nebo tužší písek, použijete hůl s menším bouncem, jelikož se snáz dostane pod míček. Toto se ale týká spíše hráčů, kteří už mají nějaké to hřiště za sebou. Pro začátečníky se bounce dá použít následovně: Pokud je váš postoj vzpřímenější, bude se vám lépe hrát s wedgemi s větším bouncem. Pokud jste naopak při postoji shrbeni, porozumíte si lépe s wedgí s menším bounce. Diskutovaným tématem u wedží jsou rovněž drážky. Ty mají za úkol odvádět nečistoty tak, aby byl kontakt s míčky co nejčistší. Zmíněné drážky se na wedžích také nejvíce otupují a tím pádem se životnost wedge snižujě. Ve chvíli kdy wedží trefíte green a míček vám nezastaví a na greenu pokračuje vpřed je třeba se zamyslet jestli by Vaše wedge nezasloužili vyměnit. Vaše wedge stejně jako změření hraných vzdáleností Vám rádi změříme a posoudíme v našem fittingovém balíčku WEDGE FITTING!

Puttery

Tato hůl má pouze jeden úkol, ale o to více důležitý. Dostat míček do jamky na greenu. I putterů se vyrábí několik druhů. Liší se tvarem hlavy, délkou šaftu, zahnutím šaftu, vedením šaftu k hlavě hole. Nedá se objektivně posoudit, který z nich je lepší. Pokud bychom se podívali srovnání putterů, co se týče tvaru hlavy. Blade (nebo také žiletka, kladívko) má velmi malé místo pro ideální zasažení (tzv. sweet point), na druhou stranu je s ním lehčí kontrolovat sílu úderu. Mallet, který volí především začátečníci, má zase větší schopnost odpustit nepřesné zasažení. Možností je i tzv. half-mallet, tedy něco mezi oběma variantami.

Složení golfové hole

Každá golfová hůl se skládá ze tří částí: Hlavy holeshaftu a gripu.

Hlava hole

Hlava je úderovou částí hole, její lící tedy kontaktujete míček. Hlavy želez mohou být buď kované, nebo lité. Lité hlavy holí se vyrábí odléváním oceli do připravených forem. Jejich předností je posun těžiště do obvodu a patky hole. Díky tomu má pak hůl větší zónu ideálního odpalu (sweetspot). Čili vám odpustí nějakou tu nepřesnost švihu. Golfové hole s kovanými hlavami jsou vyráběny zmáčknutím oceli v lisu. Hlavy dřev jsou dnes vyráběny z kompozitních materiálů, případně z titanu. 

Shaft

Shaft („šaft“) je vlastně násada golfové hole. Rozlišujeme dva typy shaftů. Shafty z oceli (steel) a z grafitu (graphite). Z názvu ocelových shaftů se dá vyvodit, že výrobním materiálem je ocel. U ostatních holí se setkáme s grafitovým (karbonovým nebo kevlarovým) shaftem. Grafitový shaft je oproti ocelovému lehčí a pružnější. Snižuje také otřes a náraz při úderu. Tuto vlastnost ocení všichni hráči, kteří mají problémy se zády.

Shafty se liší i jejich pružností (flexem). Podle ní je dělíme na: tuhé (stiff nebo-li firm), standardní (regular), seniorské (senior flex) a dámské (ladies flex). Další, co je na shaftech rozdílné, je jejich délka. Ta se nastaví podle výšky hráče.

Grip

Grip, tedy část za kterou hůl držíte, je velmi podstatnou součástí golfové hole. Špatně zvolený či neudržovaný grip může mít zásadní vliv na vaši hru. Pokud budete hůl křečovitě svírat, aby vám nevyklouzla, nebo pokud ji naopak sotva obejmete, bude to mít vždy vliv na váš švih. Můžeme se setkat s gripy různých barev a tvarů. Klíčovým faktorem je však velikost a materiál gripu. Dnes jsou gripy většinou gumové, které se dále dělí podle povrchového provedení – wrapped, fullcord, halfcord, velvet. Existují i gripy kombinované, například do vlhkého počasí. Moderní technologie přinesly na trh oblíbené typové označení „golf pride“, což je tvrzená pryž, která nešpiní ruce a je celkově mnohem odolnější. 

Specifickou kategorií gripů jsou gripy u putterů. Zde je víceméně jedno, jaký má grip tvar, barvu, velikost. Záleží zde hlavně na pocitu obecně a také na tom, aby seděl dobře v ruce. V současné době existují klasické gumové gripy v nejrůznějších barvách a provedení. Zajímavé jsou gripy zesílené pro uchopení oběma rukama proti sobě. Oblíbenými se staly také speciální gripy vyrobené ze směsi pryže a silikonu, ke kterým dobře přilnou obě ruce a golfista má určitý pocit splynutí s putterem.

Nyní už snad víte, jak vybrat golfovou hůl. Přejeme vám mnoho štěstí při výběru.